LED25W-40-C0500
DigiKey Part Number
1121-1473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED25W-40-C0500
Description
LED DRIVER CC AC/DC 13-40V 500MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 20 ~ 40V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED25W-40-C0500 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Power (Watts)
25 W
Ratings
IP66, NEMA 4
Efficiency
84%
Size / Dimension
3.15" L x 3.07" W x 0.99" H (80.0mm x 78.0mm x 25.2mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
20 ~ 40V