LED20W-28-C0700
DigiKey Part Number
1121-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED20W-28-C0700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 10-28V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 14 ~ 28V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED20W-28-C0700 Models
Category
Voltage - Output
14 ~ 28V
Current - Output (Max)
700mA
Series
Power (Watts)
20 W
Features
OCP, OVP, SCP
Ratings
IP66, NEMA 4
Efficiency
81%
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Weight
0.282 lb (127.91 g)
Voltage - Input (Max)
305VAC