LED12W-24-C0350
DigiKey Part Number
1121-1154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED12W-24-C0350
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED12W-24-C0350 Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
12 W
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
80%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.0mm x 36.0mm x 23.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.282 lb (127.91 g)
Voltage - Output
24V