D1MPC0603DR010FF-T5
DigiKey Part Number
4463-D1MPC0603DR010FF-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1MPC0603DR010FF-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1MPC0603DR010FF-T5
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)