TPS7A8500ARGRR
DigiKey Part Number
296-50508-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-50508-1-ND - Cut Tape (CT)
296-50508-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A8500ARGRR
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable/Programmable 1 Output 4A 20-VQFN (3.5x3.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A8500ARGRR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6 mA
Part Status
Active
PSRR
42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
20-VQFN (3.5x3.5)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 4A