TPS7A20U18PYCKR
DigiKey Part Number
296-TPS7A20U18PYCKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A20U18PYCKRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A20U18PYCKRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A20U18PYCKR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 75MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA 4-DSBGA (0.6x0.6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A20U18PYCKR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.5 mA
Part Status
Active
PSRR
89dB (1kHz), 88dB ~ 42dB (100Hz ~ 1MHz)
Output Configuration
Control Features
Current Limit, Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.095V @ 75mA