TPS74501PQWDRBRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS74501PQWDRBRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS74501PQWDRBRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS74501PQWDRBRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS74501PQWDRBRQ1
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SON (3x3)
Category
Current - Quiescent (Iq)
36 µA
Mfr
PSRR
57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.55V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SON (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.91V @ 500mA