TPL0401A-10QDCKRQ1
DigiKey Part Number
296-45353-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-45353-1-ND - Cut Tape (CT)
296-45353-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL0401A-10QDCKRQ1
Description
IC DIG POT 10K SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPL0401A-10QDCKRQ1 Models
Category
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Manufacturer
Texas Instruments
Tolerance
±20%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient (Typ)
22ppm/°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Grade
Automotive
Taper
Linear
Qualification
AEC-Q100
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
SC-70-6
Number of Circuits
1
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Taps
128
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C