TLV1117LV33EVM-714
DigiKey Part Number
296-45861-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV1117LV33EVM-714
Description
EVAL BOARD FOR TLV1117LV33
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TLV1117LV33 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
1A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
TLV1117LV33
Voltage - Output
3.3V