TL750M12QKTTRQ1
DigiKey Part Number
296-27935-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-27935-1-ND - Cut Tape (CT)
296-27935-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL750M12QKTTRQ1
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-263 (DDPAK-3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL750M12QKTTRQ1 Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
55dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 750mA