TL4050A50QDBZRQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TL4050A50QDBZRQ1 |
Description | IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TL4050A50QDBZRQ1 Models |
Category | Noise - 10Hz to 10kHz 93µVrms |
Manufacturer Texas Instruments | Current - Cathode 90 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Reference Type Shunt | Qualification AEC-Q100 |
Output Type Fixed | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Current - Output 15 mA | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Tolerance ±0.1% | Base Product Number |
Temperature Coefficient 50ppm/°C |