REG711EA-2.5/250
DigiKey Part Number
296-REG711EA-2.5/250TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-REG711EA-2.5/250CT-ND - Cut Tape (CT)
296-REG711EA-2.5/250DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG711EA-2.5/250
Description
IC REG CHG PUMP 2.5V 50MA 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
EDA/CAD Models
REG711EA-2.5/250 Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Input (Min)
1.8V