REG102UA-3.3
DigiKey Part Number
REG102UA-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG102UA-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REG102UA-3.3 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
800 µA
Packaging
Tube
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 250mA