OPA353UA/2K5
DigiKey Part Number
296-OPA353UA/2K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-OPA353UA/2K5CT-ND - Cut Tape (CT)
296-OPA353UA/2K5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA353UA/2K5
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPA353UA/2K5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input Offset
3 mV
Mfr
Current - Supply
5.2mA
Series
Current - Output / Channel
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
22V/µs
Supplier Device Package
8-SOIC
Gain Bandwidth Product
44 MHz