OPA2343UA/2K5
DigiKey Part Number
296-39116-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-39116-1-ND - Cut Tape (CT)
296-39116-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2343UA/2K5
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
EDA/CAD Models
OPA2343UA/2K5 Models
Voltage - Input Offset
2 mV
Mfr
Current - Supply
850µA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
50 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
6V/µs
Supplier Device Package
8-SOIC
Gain Bandwidth Product
5.5 MHz