OPA2180IDGKR
DigiKey Part Number
296-35599-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35599-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35599-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2180IDGKR
Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2CIRC 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPA2180IDGKR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input Offset
15 µV
Mfr
Current - Supply
450µA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
18 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
4.5 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Slew Rate
0.8V/µs
Supplier Device Package
8-VSSOP
Gain Bandwidth Product
2 MHz