LP3991TLX-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP3991TLX-1.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP3991TLX-1.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP3991TLX-1.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3991TLX-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DSBGA (1x1)
EDA/CAD Models
LP3991TLX-1.5/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
225 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (1kHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
4V
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
4-DSBGA (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 300mA