LP3962ET-3.3/LB05
DigiKey Part Number
LP3962ET-3.3/LB05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3962ET-3.3/LB05
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5
EDA/CAD Models
LP3962ET-3.3/LB05 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A