LP38691DTX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP38691DTX-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP38691DTX-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP38691DTX-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38691DTX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3
EDA/CAD Models
LP38691DTX-1.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V