LP2989ILDX-3.3/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-WSON (4x4)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP2989ILDX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP2989ILDX-3.3/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2989ILDX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LP2989ILDX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
175 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
9 mA
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-WSON (4x4)
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA