LMZ14203EXTTZE/NOPB
DigiKey Part Number
LMZ14203EXTTZE/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ14203EXTTZE/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 0.8-6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 3A 6V - 42V Input
EDA/CAD Models
LMZ14203EXTTZE/NOPB Models
Features
OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Efficiency
90%
Size / Dimension
0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
Voltage - Input (Min)
6V
Voltage - Input (Max)
42V
Current - Output (Max)
3A