LMZ13608TZE/NOPB
DigiKey Part Number
296-LMZ13608TZE/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMZ13608TZE/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMZ13608TZE/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ13608TZE/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 0.8-6V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 8A 6V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMZ13608TZE/NOPB Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
8A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
TO-PMOD-11, Power Module
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
0.59" L x 0.59" W x 0.23" H (15.0mm x 15.0mm x 5.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V