LMV7275MGX/NOPB
DigiKey Part Number
296-35199-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35199-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35199-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMV7275MGX/NOPB
Description
IC COMPARATOR 1 GEN PUR SC70-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Comparator Standard (General Purpose) CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail SC-70-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMV7275MGX/NOPB Models
Category
Current - Input Bias (Max)
0.01µA @ 5V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Quiescent (Max)
14µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
CMRR, PSRR (Typ)
78dB CMRR, 80dB PSRR
Part Status
Active
Propagation Delay (Max)
2.1µs
Type
Standard (General Purpose)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Elements
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Output Type
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
1.8V ~ 5.5V, ±0.9V ~ 2.75V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Input Offset (Max)
4mV @ 5V