LMR36006CRNXR
DigiKey Part Number
296-LMR36006CRNXRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36006CRNXRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36006CRNXRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36006CRNXR
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 600mA 12-PowerVFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMR36006CRNXR Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
60V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
12-VQFN-HR (3x2)
Voltage - Input (Min)
4.2V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
60V