LM536025QPWPTQ1
DigiKey Part Number
296-42426-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-42426-1-ND - Cut Tape (CT)
296-42426-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM536025QPWPTQ1
Description
IC REG BUCK 5V 2A 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM536025QPWPTQ1 Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2.1MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.9V
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Input (Max)
36V