LM3S5D51-IQC80-A1
DigiKey Part Number
LM3S5D51-IQC80-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S5D51-IQC80-A1
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S5D51-IQC80-A1 Models
RAM Size
96K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
80MHz