LM3S5739-IQC50-A0
DigiKey Part Number
296-25661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S5739-IQC50-A0
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S5739-IQC50-A0 Models
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz