LM2937ET-10/NOPB
DigiKey Part Number
LM2937ET-10/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2937ET-10/NOPB
Description
IC REG LINEAR 10V 500MA TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220-3
EDA/CAD Models
LM2937ET-10/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
20 mA
Protection Features
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA