LM2936BMX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-35271-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35271-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35271-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2936BMX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2936BMX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Shutdown
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 50mA