LM2674MX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2674MX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2674MX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM2674MX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2674MX-3.3/NOPB
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LM2674MX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
260kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Supplier Device Package
8-SOIC
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
6.5V