LM2597MX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-35400-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35400-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35400-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2597MX-3.3/NOPB
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LM2597MX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Input (Min)
4.5V