LM2593HVSX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2593HVSX-3.3/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2593HVSX-3.3/NOPB
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
EDA/CAD Models
LM2593HVSX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-7)
Voltage - Input (Min)
4.5V