LM2592HVSX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2592HVSX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2592HVSX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM2592HVSX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2592HVSX-3.3/NOPB
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
EDA/CAD Models
LM2592HVSX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage - Input (Min)
4.5V