LM120H-15/NOPB
DigiKey Part Number
LM120H-15/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM120H-15/NOPB
Description
IC REG LINEAR -15V 200MA TO3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 200mA TO-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM120H-15/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Bulk
PSRR
64dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C