LM1117MP-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LM1117MP-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM1117MP-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM1117MP-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117MP-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1117MP-1.8/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA