T3PS100011P
DigiKey Part Number
1133-T3PS100011P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T3PS100011P
Description
PROG HIGH PREC DC POWER SUPPLY 1
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 100V Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 1A Output 100W Features
Category
Display Type
LCD
Manufacturer
Teledyne LeCroy
Size / Dimension
12.323" L x 4.882" W x 4.213" H (313.00mm x 124.00mm x 107.00mm)
Packaging
Box
Power (Watts)
100W
Part Status
Not For New Designs
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.03% + 20mV; 0.05% + 1mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.01% + 7mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
0.01% + 7mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.02% + 50µA
Voltage - Output
0 ~ 100V
Current Regulation - Load
0.02% + 50µA
Current - Output
0 ~ 1A
Ripple
15mV p-p, 1.2mV rms