T92P11A22-240 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 36
New Product
Image for T92P11A22-240 is not available
T92P11A22-240
DigiKey Part Number
1111-T92P11A22-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P11A22-240
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS DP PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
192 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
24 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Load - Max Switching
18000VA
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
3.8 kOhms