FN1394-10-05-11
DigiKey Part Number
5831-FN1394-10-05-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN1394-10-05-11
Description
Mains Power Connector, 10A, 250V
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
Yes
Manufacturer
TE Connectivity
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Tray
Features
Front or Rear Side Mount, Voltage Selector
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 60.00mm