RT8131-85-1M8
DigiKey Part Number
817-RT8131-85-1M8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT8131-85-1M8
Description
RT8131-85-1M8
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 mH @ 100 kHz 6 Line Common Mode Choke Surface Mount 85A DCR 0.5mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT8131-85-1M8 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
0.5mOhm
Voltage Rating - AC
600V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Approval Agency
UR
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
2.894" Dia (73.50mm)
Number of Lines
6
Height (Max)
1.811" (46.00mm)
Inductance @ Frequency
1.8 mH @ 100 kHz
Package / Case
Horizontal, 6 PC Pin
Current Rating (Max)
85A