RN102-2-02-1M1
DigiKey Part Number
817-2086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN102-2-02-1M1
Description
CMC 1.1MH 2A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2A DCR 70mOhm (Typ)
EDA/CAD Models
RN102-2-02-1M1 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
70mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
300V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tube
Approval Agency
ENEC, UR, VDE
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.551" Dia x 0.551" W (14.00mm x 14.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.366" (9.30mm)
Inductance @ Frequency
1.1 mH @ 10 kHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
2A