FN402-1.6-02
DigiKey Part Number
817-1183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN402-1.6-02
Description
LINE FILTER 250VAC 1.6A TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 1.6 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage PC Pins
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Single Phase
Termination Style
PC Pins
Configuration
Single Stage
Inductance
6mH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
1.6 A