FN3026HL-50-72 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 16
Datasheet
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 50 A 60Hz Single Stage Terminal Block
FN3026HL-50-72
DigiKey Part Number
817-1124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3026HL-50-72
Description
LINE FILTER 50A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
50 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
DIN Rail
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
300 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
520 V