FN2412-16-44
DigiKey Part Number
817-1358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2412-16-44
Description
LINE FILTER 250VAC 16A DIN RAIL
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Terminal Block
Category
Current
16 A
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Series
Applications
Regenerative Motor Drive
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Mounting Type
DIN Rail
Voltage - Rated AC
250V