EV20-1.2-02-3M3
DigiKey Part Number
817-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV20-1.2-02-3M3
Description
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.2A DCR 127mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
127mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.024" (26.00mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
3.3 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
1.2A