YR1B59KCC
DigiKey Part Number
YR1B59KCC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YR1B59KCC
Description
RES 59K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)