SQMR58K2J
DigiKey Part Number
A137354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQMR58K2J
Description
RES 8.2K OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)