SBCH5R68J
DigiKey Part Number
A137297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBCH5R68J
Description
RES 0.68 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.315" x 0.276" Rectangular x 0.984" L (8.00mm x 7.00mm x 25.00mm)