RP73PF2A61R9BTDF
DigiKey Part Number
1712-RP73PF2A61R9BTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RP73PF2A61R9BTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RP73PF2A61R9BTDFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF2A61R9BTDF
Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/4W 0805
Detailed Description
61.9 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RP73PF2A61R9BTDF Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)