RP73PF1J28K7BTDF
DigiKey Part Number
1712-RP73PF1J28K7BTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RP73PF1J28K7BTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RP73PF1J28K7BTDFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF1J28K7BTDF
Description
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/6W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28.7 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP73PF1J28K7BTDF Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)