RN73C2A1K58BTDF
DigiKey Part Number
A103354TR-ND - Tape & Reel (TR)
A103354CT-ND - Cut Tape (CT)
A103354DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN73C2A1K58BTDF
Description
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0805
Detailed Description
1.58 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RN73C2A1K58BTDF Models
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)